Saturday, July 23, 2016

Directions (1-5): Each question below is followed by two statements I and II. You are to determine whether the data given in the statement is sufficient to answer the question. You should use the data and your knowledge of Mathematics to choose between the possible answers. Give answer—

 (a)If the statement I alone is sufficient to answer the question, but the statement II alone is not sufficient.

(b)If the statement II alone is sufficient to answer the question, but the statement I alone is not sufficient.
(c)If either the statement I alone or the statement II alone is sufficient to answer the question.
(d)If you cannot get the answer from the statements I and II together, but need more data.
(e)If both statements I and II together are needed to answer the question.

1. What is the value of A + B?
I.A = 50% of B
II.2A + 2B = 40

1. (b)
Using II:
2 (A + B) = 40
A + B = 20 

2. How fast can Ram row a boat in still water?
I.He takes 1 minutes to row upstream for a distance of 120 m.
II.He takes 20 seconds to row downstream for a distance of 120 m.

2. (e)
Using I:
Speed of upstream =120/60 = 2 m/s 
Using II:
Speed downstream =120/20 = 6 m/s
Using both 
Speed of boat in still water = 2 m/s 

3. Find the rate of simple interest.
I.The principal triples in 9 years.
II.The principal is Rs 1000.

3. (a)
Using I:
Let principal be Rs x
It became Rs 3x in 9 years,
So interest in 9 years is Rs. 2x
So, SI =PRT/100
2x=(x× R × 9)/100R=200/9%

4. What is the area of rectangle ABCD?
I.Length of its diagonal is 16 m.
II.Perimeter is more than 20 m.

4. (d) Data is not sufficient. 

5. What is the value of 2A + 3B?
I.A + 3B = 60
II.A is twice of B.

5. (e) Both statements are needed to find the value of 2A + 3B 

Directions (6-10): What should come in place of question mark (?) in the following number series?
6. 200       231       264       299       336       ?
a) 355   
b) 375   
c) 365
d) 395   
e) None of these

6. (b) The series is:
 200 + 31 = 231
 231 + 33 = 264
 264 + 35 = 299
 299 + 37 = 336
 336 + 39 = 375 

7. 10       22       8       24       6       ?
a) 20   
b) 18   
c) 26
d) 156   
e) 28

7. (c) The series is:
 10 + 12 = 22
 22 – 14 = 8
 8 + 16 = 24 
 24 – 18 = 6
 6 + 20 = 26 

8. 46656       7776       1296       216       36       ?
a) 7   
b) 6   
c) 5
d) 4   
e) 3

8. (b) The series is:
 46656 ÷ 6 = 7776
 7776 ÷ 6 = 1296
 1296 ÷ 6 = 216
 216 ÷ 6 = 36
 36 ÷ 6 = 6 

9. 27       64       125       216       343       ?
a) 512   
b) 459   
c) 519
d) 521   
e) 524

9. (a) The series is:
 3^3=27
 4^3=64
 5^3=125
 6^3=216
 7^3=343
 8^3=512

10. 96       107       129       162       206       ?
a) 251   
b) 255   
c) 261
d) 264   
e) 269

10. (c) The series is:
 96 + 11 = 107 
 107 + 22 = 129
 129 + 33 = 162
 162 + 44 = 206
 206 + 55 = 261

Follow by Email

Advertising

Advertisement

Blog Archive