**1. Neeraj buys a plot of land for Rs. 96 ,000. She sells 2/5 of it at a loss of 6%. She wants to make a profit of 10% on the whole transaction by selling the remaining land. The gain % on the remaining land is**

(a)20

(b)20 2/3

(c)14

(d)7

(e)None of these

**2.An article is sold at a gain of 15%. Had it been sold for Rs. 27 more, the profit would have been 20%. The cost price of the article is**

(a)Rs. 500

(b)Rs. 700

(c)Rs. 540

(d)Rs. 545

(e)None of these

**3.Meena purchased 30kg of rice at the rate of Rs. 10 per kg and 35 kg at the rate of Rs. 11 per kg. He mixed the two. At what price per kg (in Rs.) should he sell the mixture to make a 30% profit in the transaction?**

(a)12.5

(b)13

(c)13.7

(d)14.25

(e)None of these

**4.A shopkeeper purchased a chair marked at Rs 600 at two successive discount of 15 % and 20 % respectively .He spent Rs 28 on transportation and sold the chair for Rs 545,his gain %**

(a)25

(b)30

(c)35

(d)20

(e)None of these

**5.Two items A and B are sold at a profit of 10% and 15% respectively. If the amount of profit received is the same, then the cost price A and B may be**

(a)Rs.1,000, Rs. 1,500

(b)Rs.5,000, Rs. 2,000

(c)Rs.3,000 ,Rs. 2,000

(d)Rs.3,000 ,Rs. 5,000

(e)None of these

**6.An article when sold for Rs. 200 fetches 25 percent profit, What would be the percentage profit/loss if 6 such articles are sold for Rs. 1056?**

(a) 10% loss

(b) 10% profit

(c) 5% loss

(d) 5% profit

(e) None

**7.Ben purchased 125 stools at the rate of Rs. 120 per stool. The transport expenditure was @ Rs. 10 for 5 stool. He paid an octroi @ Rs. 2 per stool and coolie charges were Rs. 250. What should be the selling price of each stool, if he wants profit of 10%?**

(a) Rs. 125

(b) Rs. 145

(c) Rs. 150

(d) Rs. 140

(e) None

**8.If the selling price is doubled, the profit triples. The profit per cent is**

(a) 662/3% gain

(b) 150%

(c) 100%

(d) 120%

(e) None

**9.A person purchased an article at 9/10 th of its selling price and sold it at 8% more than its selling price. His gain per cent is**

(a) 8

(b) 12

(c) 20

(d) 15

(e) 16

**10.If 4/7 of a piece of work is completed in 7/4 days, in how many days can rest of the work be completed?**

(a) 7/3

(b) 3/7

(c) 21/16

(d) 21

(e) 16/21

**Answers:**

**1. (b)**

10% of 96000 = 9600

2/5 of 96000 = 38400

6% of 38400 = 2304

To earn (9600+2304) profit to make the total profit of 10%

So, required P % = 11904/57600 * 100 = 20 2/3 %

**2. (c)**

5% is 27

100% is 27*20 = 540

**3. (c)**

CP of 1kg = (30*10+35*11)/65=685/65

Required SP = 685/65*130/100=13.7

**4. (a)**

CP = 600*85/100*80/100=408

CP after transportation cost = 408+28 = 436

P% = (545-436)/436*100=25%

**5. (c)**

Let Cost prices of A be ‘x’ and B be ‘y’

Profit of A = Profit of B

So, 10/100*x=15/100*y

x/y=3/2

So, Possible Answer will be x = 3000, y = 2000

**6. (b)**

CP = 200*100/125=160

SP of 1 article = 1056/6 = 176

P% = 10%

**7. (e)**

Total cost = 125*120+(125*10)/5+125*2+250

= 15000 + 250 + 250 + 250

= 15750

So cost of 1 stool = 15750/125 = 126

SP of 1 stool = 126*110/100 = 138.6

**8. (c)**

Let CP = x & SP = y

Profit = y-x

2y-x = 3(y-x) = 3y-3x

2x = y

Profit% = 100%

**9. (c)**

Let original SP = 100

CP = 90

New SP = 108

Profit = 108 – 90 = 18

P% = 20%

**10. (c)**

4/7=7/4 days

1=49/16

3/7 work done in=49/16*3/7=21/16